Важни датуми
   Важни датуми
Почетна      О нама     Руководство      Vijesti      Важни датуми    Документи и акти     Контакт

9. Јануар Свети Стефан

Дан Републике Српске

У исто вријеме се обиљежава и крсна слава Републике Српске - Свети архиђакон Стефан. Поводом Дана Републике, предсједник Републике традиционално додјељује одликовања те организује свечане пријеме за: студенте и најбоље ученике, новинаре, борце, привреднике, политичке представнике народа РС, религијске заједнице у РС ...  На сами Дан Републике бива организована Свечана академија у Бањој Луци и пријем код предсједника Републике Српске. Тим поводом служе се и литургије у храмовима у РС и полаже цвијеће на гробове погинулих бораца Војске Републике Српске.
Празници Републике Српске су дефинисани Законом о празницима Републике Српске („Службени гласник РС”, бр: 43/07)

Током политичке кризе након отцијепљења Хрватске и Словеније од Југославије, 25. јуна 1991. године, Срби су створили посебну скупштину 24. октобра под називом „Скупштина српског народа у Босни и Херцеговини“. Дана 21. новембра 1991. године скупштина је објавила да све општине, мјесне заједнице и насељена мјеста гдје је више од 50% становника гласало да СР Босна и Херцеговина остане у Југославији, постају дијелом „српских аутономних територија“.

Дана 9. јануара 1992. године у Сарајеву,ова скупштина је прогласила „Републику Српску Босну и Херцеговину“, док је 28. фебруара донесен Устав Републике Српске Босне и Херцеговине, у којем је писало да територија ове републике обухвата српске аутономне области, општине и друге српске етничке ентитете у СР Босни и Херцеговини. Република би се састојала не само од свих подручја гдје су Срби били већина, него такође и од „мјеста гдје је српски народ мањина због геноцида над њим током Другог свјетског рата“. Република Српска Босна и Херцеговина је проглашена дијелом југословенске федералне државе.

9. Август  Свети Пантелејмон


Крсна слава УРВИ општине Шамац


Свети великомученик Пантелејмон (грч. Παντελεήμων = пун самилости, свеосећајан) родом је из Никомидије (данашњи град Измит у Турској), од оца незнабошца и мајке хришћанке.Као младић, изучио је лекарске науке. Једнога слепца, којег су лекари узалуд лечили, он излечи именом Христовим. Лекари га оптужише цару Максимијану, пред којим се он објави хришћанином и пред ким на исти начин као и слепца излечи једног одузетог човека. Цар Светог Пантелејмона стави на муке, али Господ му се јављао неколико пута и исцељивао га је. На крају, на губилишту, он клече на молитву. Џелат га удари мачем по врату, али мач се поломи. И није га могао посећи док није завршио молитву и сам рекао да га посеку.

Свети Пантелејмон је пострадао 304. године. Мошти су му чудотворне. Призива се у молитвама при водоосвећењу и јелеосвећењу.





      Линкови:

       Влада републике Српске

       Општина Шамац

     

Дизајн генералелектроник 2014


Free Web Hosting